O nas

Akademicka Orkiestra Politechniki Łódzkiej

AOPŁ powstała w październiku 2005 r. z inicjatywy ówczesnego Rektora PŁ, prof. Jana Krysińskiego i pani mgr Grażyny Sikorskiej. Dyrygentem od samego początku istnienia orkiestry był Ryszard Jan Osmoliński – skrzypek, dyrygent, pedagog, zasłużony dla kultury i oświaty polskiej. Członkami zespołu są studenci i absolwenci Politechniki Łódzkiej, a także studenci innych Łódzkich uczelni. Orkiestra posiada zarząd, który razem z dyrygentem kieruje orkiestrą. Założeniem programowym orkiestry jest umożliwienie wspólnego muzykowania studentom grającym na różnych instrumentach, podnoszenia umiejętności muzycznych oraz czerpania przyjemności i satysfakcji ze wspólnych koncertów. Działalność orkiestry to również promocja Politechniki Łódzkiej, miasta Łodzi oraz Polski podczas koncertów ogólnopolskich jak i zagranicznych. Orkiestra wydała w 2016 r. swoją pierwszą płytę CD ze światowymi przebojami muzyki filmowej.  W programie Akademickiej Orkiestry Politechniki Łódzkiej są zarówno utwory klasyczne jak i rozrywkowe, często aranżowane specjalnie dla tego ansamblu przez Joannę Koszewską.

Od początku swojej działalności AOPŁ występowała z powodzeniem m.in. w Łodzi, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Zakopanem, Łowiczu, Sokolnikach, Uniejowie, Koluszkach. W 2006 r. Orkiestra udała się w swoją pierwszą zagraniczną podróż do Lwowa na Ukrainie. Dwa lata później odbyła zagraniczne tournée po Włoszech i Austrii. W 2011 r. AOPŁ ponownie odwiedziła Ukrainę, gdzie zagrała koncerty we Lwowie, Równem i na Krymie. W 2012 r. zespół udał się po raz drugi do Włoch, gdzie zagrał koncerty: w Paliano, San Cesareo oraz w Watykanie, na Pl. Św. Piotra podczas Audiencji Generalnej Ojca Świętego Benedykta XVI. W 2013 r. Akademicka Orkiestra Politechniki Łódzkiej uhonorowana została Złotym Dyplomem na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr i Chórów w Baden-Baden w Niemczech, a w 2014 r. Orkiestra wystąpiła z powodzeniem w Paryżu we Francji. W 2015 r. zespół zagrał koncerty w Szwajcarii m.in. w Zurichu i Herisau. W styczniu 2016 r. orkiestra zagrała koncert Jubileuszowy z okazji 10 –lecia działalności na estradzie Państwowej Filharmonii im. A. Rubinsteina w Łodzi, oraz w kwietniu tego samego roku uhonorowana została Złotym Dyplomem na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr i Chórów w Porec w Chorwacji. W 2017 r. Orkiestra odbyła tournée po Szwajcarii, gdzie została ciepło przyjęta przez publiczność. W maju 2018 roku AOPŁ odbyła zagraniczne po trzech krajach: Słowacji, Austrii oraz Węgrzech, gdzie koncertowała m.in. w Polskiej szkole. W czerwcu 2018r. Akademicka Orkiestra Politechniki Łódzkiej zorganizowała I  Festiwal Orkiestr Studenckich  na Politechnice Łódzkiej – „Orkiestralia”. W wydarzeniu uczestniczyły orkiestry z Polskich uczelni: Orkiestra Reprezentacyjna SGGW w Warszawie oraz Orkiestra Kameralna Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W październiku 2019 r. rolę dyrygenta orkiestry przejmuje Marcin Werner – dyrygent, kompozytor i pianista.
W tym samym miesiącu orkiestra wyruszyła na wyjazd do Berlina, gdzie zagrała koncert w Instytucie Polskim w Berlinie, już pod batutą nowego dyrygenta. W listopadzie orkiestra zagrała kolejny koncert u siebie, w Łodzi. Na koncercie zadebiutowały nowe utwory w aranżacji nowego maestro Marcina Wernera. Lata 2020/2021 były ciężkim okresem dla orkiestry. Muzycy nie mogli spotykać się razem na próbach, ale nie zatrzymało ich to przed dalszym ćwiczeniem w domach. Nie poddając się, orkiestra nagrywa kilka utworów nie wychodząc z domu. Każdy muzyk nagrał swoją partię u siebie w domu, a po połączeniu wszystkiego w całość nagrania zostały opublikowane na ,,YouTubie”. Orkiestra nagrała nagrała również jeden utwór wspólnie z Akademickim Chórem Politechniki Łódzkiej, jak i odbywa kolejną edycję ,,Orkiestraliów”, tym razem zdalnie, razem z kilkoma zaprzyjaźnionymi orkiestrami.
W roku 2022 orkiestra oficjalnie wraca na scenę i w maju gra swój pierwszy koncert po długiej przerwie.